پايگاه خبري سي.آي.ان«سين» شبكه خبري سينماي ايران اخبار هنر و سينماي ايران وجهان : «كلوب پسرهاي سفيدپوست» در هاليوود
سه شنبه، 4 اسفند 1394 - 15:05 کد خبر:1148
عليرغم وجود تنوع بسيار در سطح جامعه آمريكا، زماني كه نوبت به تنوع نژادي در فيلم‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني مي‌رسد، ديگر نشاني از اين تنوع وجود ندارد.

به گزارش شبكه خبري سي آي ان، به نقل از ورايتي، بر اساس يك پژوهش تازه؛ از مديران شركت‌هاي بزرگي همانند والت ديزني، نت‌فليكس و تايم وارنر گرفته تا برنامه‌ها و فيلم‌هاي توليدي اين كمپاني‌ها، هاليوود سيستمي يك‌دست و بدون تنوع با محوريت مردها است.
 
اين پژوهش را دانشكده ارتباطات و روزنامه‌نگاري دانشگاه كاليفرنياي جنوبي انجام داده است.
 
استيسي ال.اسميت روزنامه‌نگار و يكي از افراد حاضر در اين پژوهش گفت : «كاملا مشخص است كه ما در اين زمينه با بحران روبه‌رو هستيم. هر كسي لايق اين ديده و شنيده شدن است.»
 
پژوهشگران با بررسي 109 فيلم سينمايي و 306 سريال دريافتند كه يك سوم شخصيت‌هاي داراي ديالوگ در اين آثار زن هستند و كمتر از 30 درصد آن‌ها از گروه‌هاي اقليت هستند. در اين پژوهش مشخص شد كه بيش از 50 درصد اين آثار با كمبود كاراكترهاي آسيايي و 20 درصد آن‌ها فاقد كاراكترهاي سياه‌پوست هستند.
 
اين پژوهش درست يك هفته پيش از هشتاد و هشتمين دوره جوايز اسكار منتشر شد. بزرگترين و مهم‌ترين جايزه سينمايي جهان امسال با اعتراض گسترده به نامزدهاي كاملا سفيدپوست رشته‌هاي اصلي بازيگري و كارگرداني روبه‌رو است. يكي ديگر از مشكلات صنعت سينماي آمريكا عدم وجود فرصت‌هاي شغلي برابر در استوديوهاي هاليوودي براي زنان است. اين امر از تعداد بسيار پائين زنان در مقام كارگردان، نويسنده و تهيه‌كننده مشخص مي‌شود.
 
گزارش دانشگاه كاليفرنياي جنوبي كه صنعت سينما را به خاطر «سفيد و مذكر بودن» سرزنش مي‌كند، احتمالا آتش اعتراضات به نابرابري در سينما را شعله‌ورتر مي‌كند. در اين پژوهش مشخص شد كه تنها 3.4 درصد از كارگردان‌هاي فيلم‌هاي سينمايي، 15.1 درصد از كارگردان‌هاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي كابلي و 11.8 درصد از كارگردانان برنامه‌هاي سرويس‌هاي استريم زن هستند. اقليت‌هاي نژادي در زمينه كارگرداني وضع مشابهي با زنان دارند و درصد مشاركت آن‌ها به عنوان كارگردان در فيلم‌هاي سينمايي، برنامه‌هاي شبكه‌هاي كابلي و برنامه‌هاي سرويس‌هاي استريم به ترتيب 12.7 درصد، 16.8 درصد و 11.4 درصد است.
 
در زمينه موقعيت‌هاي مديريتي در استوديوهاي بزرگ هاليوود نيز زنان وضعيت مناسبي ندارند. كاترين پايپر يكي ديگر از پژوهشگران در اين باره گفت : «با افزايش قدرت و اعتبار موقعيت‌هاي شغلي شاهد كاهش تعداد زنان هستيم.»
 
البته اين پژوهش يادآور مي‌شود كه وضعيت زنان و اقليت‌هاي نژادي در تلويزيون به مراتب بهتر از وضعيت آن‌ها در سينما است.
 
در پايان اين پژوهش پيشنهاداتي براي افزايش سهم زنان و اقليت‌هاي نژادي در صنعت فيلمسازي ارائه شده است.