پايگاه خبري سي.آي.ان«سين» شبكه خبري سينماي ايران اخبار هنر و سينماي ايران وجهان : برخورد قهرآميز ليلا حاتمي با خبرنگاران/ اول فارسي‌تان را خوب كنيد/ حوصله ندارم مصاحبه كنم
سه شنبه، 4 اسفند 1394 - 15:12 کد خبر:1149
ليلا حاتمي به سوالات نمايندگان چند رسانه درباره نقش‌اش در فيلم «رگ خواب» با حالتي منتقدانه پاسخ داد.


به گزارش شبكه خبري سي آي ان، به نقل از مهر، ليلا حاتمي بازيگر فيلم سينمايي «رگ خواب» به كارگرداني حميد نعمت‌الله امروز سوم اسفند ماه به سوال نمايندگان چند رسانه كه براي تهيه گزارش پشت صحنه در لوكيشن فيلم حضور يافته بودند پاسخ داد. اين بازيگر ابتدا با اشاره به اينكه خبرنگاران سوال مي پرسند ولي چيز ديگري مي نويسند آماده پاسخگويي شد.
 
اين سوالات از سوي خبرنگاران چهار رسانه مطرح شد كه شرح اين گفتگو را در زير مي‌خوانيد:
 
 اين فيلم تجربه دوم شما بعد از فيلم سينمايي «بي پولي» با حميد نعمت الله است. به نظر مي رسد «رگ خواب» شخصيت محور و قصه يك زن است. در مورد تفاوت اين دو كار توضيح دهيد و كمي هم در مورد فضاي فيلمنامه كار جديدتان كه با عنوان «رگ خواب» بگوييد؛ فيلمي كه قبلا «مينا» نام داشت.
 
من در مورد اين واقعا چه بگويم؟ اين سوال است به نظر شما؟ من گزارشگرم؟ مگر داستان فيلم را ننوشتند؟ داستان آن فيلم هم هست تفاوتش را هم خودتان نمي‌توانيد پيدا كنيد؟ من بايد بگويم؟ خلاصه هر دو داستان را داريد اختلافش را هم خيلي راحت خودتان مي توانيد پيدا كنيد. نه؟
 
به عنوان پاسخ شما همين را منتشر كنيم؟
 
بله. پاسخ من همين است كه از دهانم در مي‌آيد.
 
در وهله اول كه اين فيلمنامه به شما پيشنهاد شد به عنوان بازيگر چه جذابيتي داشت و فكر مي كرديد چه ويژگي هايي دارد كه پذيرفتيد در اين فيلم بازي كنيد؟
 
من به كار آقاي نعمت‌الله خيلي علاقمندم و هميشه مشتاق همكاري هستم با ايشان. در مورد اين فيلمنامه هم نقش بسيار قشنگي بود و برايم واضح بود كه مايلم با ايشان همكاري كنم.
 
 از ابتدا قرار بود شما در اين فيلم حضور داشته باشيد؟ ممكن بود كه برخي ويژگي هاي نقش را بر اساس شما نوشته باشند؟ چون گاهي اوقات برخي كارگردانان از ابتدا بازيگر را انتخاب مي كنند و ...
 
از ابتدا به نظر شما يعني چه؟ يعني از ابتدايي كه من وجود داشتم؟ به نظر شما از قبل از خودم مي دانم چه خبر است؟ به نظر شما من نوشتم و نگارش كردم؟ اين سوال را نبايد از من بپرسيد. من از جايي خبر دارم كه گفتند الو سلام. ما مي‌خواهيم فيلم بسازيم اين هم سناريو.
 
شما پيش‌فرض هايي از خود آقاي نعمت الله به عنوان كارگردان داشتيد.
 
نه من پيش‌فرض نمي كنم كه چه كسي چه كار كرده است.
 
 ما امروز هرچه بپرسيم شما عصباني مي شويد.
 
چون سوالي را كه از يكي ديگر بايد بپرسيد از من مي پرسيد. من از حركات نابجا عصباني مي شوم نه در مورد خودم در مورد هر كس. ببخشيد. آدم بايد سوال جالب و مربوط به طرف بپرسد. الان شما از من مي پرسيد از ابتدا كه آقاي نعمت الله اين را مي نوشت قرار بود تو باشي؟ من چه مي دانم.
 
گفتيم شايد با شما صحبت كرده باشند و گفته باشند طرحي داريم و ...
 
اگر شما كمي تحقيق كرده باشيد متوجه مي شويد آقاي نعمت الله اصلا اين سناريو را ننوشتند.
 
مي دانم نويسنده خانم بيات است.
 
بنابراين فكر مي كنم جواب سوال تان را گرفتيد.
 
نمود بيروني نقشي را كه بازي مي كنيد چقدر در جامعه ديديد؟ ما مي دانيم يك زني هست كه در رابطه با مردي دچار اضمحلال مي شود. در جامعه و اطرافيان اين زن‌ها را چقدر ديديد و از شخصيت شان چقدر الهام گرفتيد؟
 
به نظرم كاملا يك ماجراي آشنايي است.
 
از آن اتفاقاتي كه در جامعه ما زياد رخ مي دهد؟
 
من به جامعه خودمان و بقيه جوامع فكر نمي كنم به نظرم يك مساله طبيعي و خيلي آشناست مثل غذا خوردن و همه چيزهاي عادي است.
 
 برداشتي كه من از خلاصه داستان يك خطي داشتم اين است كه يك شخصيت منفي مي بينيم.
 
شخصيت منفي درباره چه كسي؟
 
ما در خلاصه داستان مي خوانيم زني در روابط با ديگران دچار اضمحلال مي شود.
 
چه كسي منفي است؟
 
زن.
 
اضمحلال يعني حالت خراب شود. شما سرما مي خوريد و غش مي كنيد منفي است؟ به نظر من جمله اين معني را نمي دهد. دچار اضمحلال شدن يعني ناموفق، شكست خورده، يعني از هم فرومي پاشد.
 
يا قرباني؟
 
نه به معني قرباني نيست. اول فارسي تان را خوب كنيد بعد هشت تا بلندگو بگذاريد در دهان من.
 
اگر حوصله نداريد مزاحم نمي شويم.
 
- حوصله دارم. من نمي فهمم شما چه مي گوييد. شما چيزهاي فرامتن را با متن قاطي مي كنيد. مي خواهيد سوال كنيد سوال تان را بكنيد برايتان مهم است كه من حوصله دارم يا حوصله ندارم؟ حوصله كه معلوم است ندارم چون از اول گفتم دوست ندارم مصاحبه كنم.
 
باشد ممنون.
 
چرا؟ حالا كه آلوده كرديد و من را له كرديد؟ حالا ممنونين؟ ادامه دهيد.
 
 ما بيشتر از يك جمله از اين فيلم نمي دانيم و در حد سه چهار ساعت از فضاي فيلم مطلع شديم.
 
الان سوال تان چيست؟
 
مي خواهيم بدانيم خانم ليلا حاتمي برداشتش از نقشي كه ايفا مي كند چيست؟
 
- به شما گفتم به نظر من بسيار آدم آشنايي است كه همه جا هست. مربوط به جاي خاصي هم نمي شود و يك چيز طبيعي است و براي من آشناست. جوابم را دادم. درست است؟ شما دوباره سوال كرديد؟ سوال تان چه بود؟
 
فضاي منفي و بحث اضمحلال و روابط...؟
 
- شما گفتيد نقش منفي. نه نقش منفي در اين داستان از نظر من وجود ندارد.