تلکس پايگاه خبري سي.آي.ان«سين» شبكه خبري سينماي ايران اخبار هنر و سينماي ايران وجهان: اسلحه جنگي جديد در «روزهاي صفر» / اينجا دوران جنگ‌هاي سايبري است
دوشنبه، 3 اسفند 1394 - 13:36     کد خبر: 1138

الكس گيبني در مستند تازه خود به كاوش درباره آينده سلاح‌هاي سايبري از جمله ويروسي با قابليت هك آفلاين كامپيوترها مي‌پردازد.
به گزارش شبكه خبري سي آي ان، به نقل از بي بي سي، در مستند تازه الكس گيبني «روزهاي صفر» يكي از مصاحبه‌شوندگان به ياد مي‌آورد كه چگونه زماني احساس مي‌كرده كه در فيلم‌هاي جيمز باند زندگي مي‌كند، و شما مي‌توانيد به راحتي منظور او را از اين حرف درك كنيد. اين مستند يك تريلر بين‌المللي با آهنگي تند است كه در آن شاهد فعاليت‌هاي طبقه‌بندي شده، حملات مخفيانه به تاسيسات اتمي و سايه جنگ پايان جهان هستيم. تنها جاي خالي حضور يك قهرمان در حد و اندازه‌هاي جيمز باند در اين تريلر احساس مي‌شود.
 
«حمله‌هاي روز صفر» يادآور صحنه‌اي از فيلم «اسكاي فال» است، هنگامي كه كيو به جيمزباند مي گويد من با لپ‌تاپم پيش از صبحانه قادرم به اندازه‌اي خسارت وارد كنم كه تو در يك سال هم نمي‌تواني. داستان ماموران مخفي با اسلحه‌هاي پيشرفته اكنون ديگر به تاريخ پيوسته است. امروز كارهاي جاسوسي در ويروس‌ها و برنامه‌هاي مخرب كامپيوتري و كنترلر‌هاي منطقي قابل‌برنامه‌ريزي خلاصه مي‌شود، به همين دليل هر كسي كه مي‌خواهد «روزهاي صفر» را ببيند بهتر است از قبل با اين مفاهيم دنياي تكنولوژي اندكي آشنايي پيدا كند. البته اين هنر الكس گيبني است كه موضوعاتي اين چنين را آنقدر شفاف روايت مي‌كند كه حتي كم‌اطلاع‌ترين افراد هم با فيلم همراه مي‌شوند. او اين موضوع را در ساخت مستند‌هايي مانند «شفاف‌سازي»، «ما اسرار را مي‌دزديم» و مستند برنده اسكار «تاكسي به سوي تاريكي» به خوبي نشان‌ داده است.
 
اين بار نيز همانند هميشه گيبني در مستند خود از متخصصاني برجسته در زمينه امنيت سايبري به نام‌هاي اريك چين و ليام اوماركو بهره برده است. اين دو متخصص امنيت‌ سايبري سال 2010 ويروسي را در كامپيوتر يكي از مشتري‌هاي اهل بلاروس خود يافتند، كه همانندش را پيش از آن هيچ‌گاه نديده بودند. آن‌ها در آغاز كار متوجه هدف نوشتن اين ويروس نشدند. ويروسي بسيار پيچيده و تخصصي كه بعيد بود از سوي هكرهاي معمولي و دزدهاي اينترنتي طراحي شده باشد.
 
به نظر مي‌رسيد كه اين بدافزار مي‌تواند به هر كامپيوتري در جهان منتقل شود و با چندين «اكسپوليت صفرروزه» پنهان در دلش مي‌توانست ماموريت نامعلوم خود را بدون هيچ‌گونه اخطاري به انجام برساند. گيبني براي نمايش اين قسمت از مستند مجبور است از جلوه‌هاي معمول تصويري براي تريلرهاي سايبري همانند صفحات پر از نمادهاي كامپيوتري، دسته‌هاي كابل و چيزهايي از اين دست استفاده كند. ماجراي مستند زماني جالب‌تر مي‌شود كه چين و اوماركو متوجه مي‌شوند اين ويروس كه استاكس‌نت نام دارد تاسيسات غني‌سازي اورانيوم در ايران را هدف گرفته است. بدون ترديد دولت‌هاي آمريكا و اسرائيل پشت اين قضيه هستند. در اين صورت آيا مي‌توان از استاكس‌نت به عنوان يك سلاح جنگي ياد كرد؟
 
منصفانه نيست اگر بيش از اين درباره تحقيقات صورت گرفته در مستند گيبني صحبت كنيم، هرچند كه بخش عمده داستان اين فيلم در حال حاضر در دسترس عموم قرار گرفته است. گيبني در اين مستند كار درخشاني نه تنها در زمينه تحقيقات بلكه در گسترش دادن  موضوع به سياست‌هاي جهاني، روساي جمهور آمريكا از نيكسون تا اوباما، و بسياري از سرويس‌هاي جاسوسي در سطح جهان انجام داده است.
 
براي يك فيلم مستند درباره فناوري اطلاعات شگفت‌آور نيست اگر عناصر انساني باعث جذابيت اثر در دسترس نباشند. چنانچه هنوز كه هنوز است منشاء استاكس‌نت جزو اطلاعات طبقه‌بندي شده و بسيار محرمانه است و به طور قطع هيچ‌يك از معماران آن درباره‌اش صحبت نخواهند كرد. در نيم ساعت پاياني مستند پيگيري‌هاي چين و اوماركو به بحث آكادميك درباره قلمرو نامعلوم سلاح سايبري كشيده مي‌شود. اما در هر صورت هنوز هم مي‌توان با اشتياق فيلم را دنبال كرد و دريافت كه امروز ويروس‌هاي كامپيوتري مي‌توانند باعث خسارت‌هاي فيزيكي زيادي در دنياي واقعي شوند، چيزي كه يك دهه پيش از اين تنها در فيلم‌هاي هاليوودي ديده مي‌شد. مستند الكس گيبني به تماشاگران نشان ‌مي‌دهد كه پيامد‌هاي ويروسي مانند استاكس‌نت تا چه اندازه مي‌تواند گسترده باشد.
 
تماشاي اين فيلم مستند كافي است تا نوستالژي روزگاري كه تنها نگراني امنيتي تفنگ و خودكار انفجاري بود، در ذهن ما ايجاد شود.  

برگشت به تلکس خبرها