درباره ما   |  تماس   |  پیوندها  
 صفحه اول    سینمای ایران    ویژه جشنواره فیلم فجر 34    سینمای جهان    تلویزیون    هفت هنر  
چهارشنبه، 27 تیر 1397 - 20:12   
 
بخش ویژه جشنواره فیلم فجر 34
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 604صفحه نخست » مهمترین عناوین خبریدوشنبه، 7 بهمن 1392 - 13:15
برای آغاز فجر سی و دوم/
سینمایی که قدرش را نمیدانیم اما دوستش داریم!
سید احمد دانش
  

 

جشنواره فجر

 

جشنواره فیلم فجرپس از گذشت سی و یک سال از برگزاری ممتد و هرساله وگذر از فراز ونشیب های فراوان به جایگاهی ویژه در میان مردم و اهالی سینما دست یافته است.

امروز که سینما و جامعه برای برگزاری سی ودومین آن خود را آماده می کنند می توان گفت سینما از اهمیت ویژه ای در جامعه ایرانی برخوردار است. مردم فضای جشنواره ای را می پسندند وبرای آن خود را آماده می سازند. این روزها در هر جمع و محفلی صحبت از جشنواره فیلم فجر و فیلم های آن است. هرکسی سعی دارد به نحوی بلیط فیلم مورد علاقه خود را بدست آورده و برای تماشای آن برنامه ریزی کند.و این تنها مختص اهالی سینما و مرتبطین با این هنر نیست.

برای امثال ما که در فضای سینمای کشور حضور مستقیم و البته در موضع رسانه داریم این فضا پررنگ تر و ملموستر است.من و همکاران و همکیشان من به خوبی تایید می کنند که این روزها هرجا که حضور می یابند و در میان جمعی قرار می گیرند که اطلاعی از حرفه آن ها وجود دارد ، به بهانه حضورشان بحث مفصلی درباره سینما و فیلم های جشنواره در می گیرد و قشرهای مختلف مردم حضور آنان را مغتنم شمرده و سعی در کسب اطلاع از نحوه برگزاری جشنواره امسال و فیلم های موجود دارند.

این مقوله نشان می دهد جشنواره فیلم فجر پس ازگذشت سی و یک سال از برگزاری به خوبی ازپس یکی از رسالت های مهم خود که ایجاد شور و شعف در میان جامعه به بهانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است برآمده است.

جالب اینجاست که این روزها گیشه های سینما اوضاع خوبی ندارد و استقبال از فیلم های نمایش داده شده در طول سال توسط مردم به ندرت صورت می گیرد.اما ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر شورو شعفی که وصف شد نشان از علاقه مندی مناسبی از هنرهفتم در میان مردم دارد. پس دلیل این تناقض یعنی عدم استقبال از گیشه در عین وجود علاقه به سینما را چگونه می توان توصیف کرد؟!

جشنواره فیلم فجر جز ایجاد شعف در میان مردم رسالات دیگری هم دارد که گویی برخی از آنان تحقق نیافته است.بازتاب اهداف انقلاب اسلامی در سینمای ایران از طریق بررسی تولیدات سال گذشته و تاثیر بر مسیر تولید سینما در سال آینده از اهداف پیش بینی شده بانیان جشنواره فجر در سال های آغازین است که به نظر می رسد به دلایل متعدد ازجمله عملکرد سلیقه ای مدیران در طول این سی سال دچار ضعف و قوت شده است و نتوانسته به خوبی مسیرمستقیم پیشرفت را طی کند و شاید این مهمترین رسالت این جشنواره بوده است.

ارزیابی محتوایی تولیدات سال و جمع بندی نظرهای مختلف کارشناسان سینمایی و رسانه ای و تاثیر غیر مستقیمی که بر فیلمسازان تولیداتشان در سال آینده دارد یکی دیگر از رسالت های جشنواره است که در سال های اخیر نمود بشتری پیدا کرده است.

اما به زعم نویسنده یکی از بهترین و مهمترین نقش های جشنواره فیلم فجر حضور افراد مختلف و نمایندگان نگرش ها و تفکر های متنوع جامعه ایران در کنار یکدیگر و تماشای فیلم ها در کنار هم و در یک زمان است وتبادل نظری که در می گیرد.

این اتفاق یکی از بهترین اتفاقات سال در کشور است.در این فضا گرچه هنوز به خوبی فرهنگ تحمل نظر مخالف جانیفتاده است اما سال به سال این مقوله سیر تکاملی طی کرده است. در سال های اخیر که برج میلاد به عنوان مرکز اصلی جشنواره قرار گرفته است و ظرفیت سالن ها افزایش یافته به شکل گیری این فضا کمک بسزایی کرده است.

اگر ما در فضای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی هم حتی یک بار در سال چنین فضایی را تجربه می کردیم به ایجاد وحدت و وفاق ملی در میان مردم و مسئولین بسیار کمک می کرد.

به شخصه در سال های اخیر شاهد تعامل کسانی بودم که هیچگاه فکر نمی کردم بشود آن ها را دور یک میز نشاند و این حاصل هیچ اتفاقی بجز جشنواره فیلم فجر نبوده است.

به خوبی می بینیم پس از سالی پرتنش و پر اختلاف در سینمای ایران لحظه به لحظه که به آغاز جشن ملی سینمای ایران نزدیک میشویم این اختلاف ها بیشتر فروکش می کند و همه سعی در بهتر برگزار شدن این رخدادمیکنند و مردم هم با بروز علاقه و ایجاد شور جشنواره ای به اندازه بسیاری به این همدلی کمک می نمایند.

همه این ها مقدمه ای بود البته با نتیجه هایی کاملا مستقل، برای بیان این نکته که می توان تماماتفاقات مهم کشور را مانند جشنواره فجر محترم دانست و با وحدت و وفاق ملی به استقبال آنان رفت.

انتخابات ریاست جمهوری از آن جمله است.

 اگرانتخابات ریاست جمهوری را جشنواره ای کاملا ملی و حتی فراملی برای ملت ایران در نظر بگیریم و برای بهتر  برگزار شدنش همین گونه شور و شعفی ملی و حتی مضاعف داشته باشیم

جذابیت سینما اینگونه می تواند الگویی برای اتفاقات سیاسی و اجتماعی ایران باشد.سینما ابزاریست که قدرت آن متاسفانه در غرب بسیار بیشتر از ایران درک شده است و جادویی که دنیای غرب ابعاد گسترده آن را بسیار بیشتر از ایرانی مسلمان آموخته است.

گرچه در سال های اخیر شاهد اظهار نظرهای اقشار مختلف مردمی و حکومتی در این مقوله هستیم اما تا شناخت کامل آن و استفاده بهینه از ظرفیت های باورنکردنی اش راه بسیار داریم.

بهتر است اینگونه بگویم که ایرانی فهمیده است که باید سینما را دوست داشت، اما هنوز نمی داند که بوسیله آن چه کارهایی می توان کرد وچرا نام آن را جعبه جادویی نهاده اند؟!

 

امتیاز کاربران: 0 (0 نفر) ،    
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
امتیاز شما به اين خبر:
   کد امنیتی:
 
 پربیننده‌ترین مطالب
 
 آخرین مطالب
  نظر رضا کیانیان درباره شرکت در انتخابات
  ایرج در بیمارستان بستری شد
  نسخه نهایی پلان-سکانس «جاودانگی» آماده نمایش شد
  برخورد قهرآمیز لیلا حاتمی با خبرنگاران/ اول فارسی‌تان را خوب کنید/ حوصله ندارم مصاحبه کنم
  «کلوب پسرهای سفیدپوست» در هالیوود
  «دراکولا» در انتظار پروانه نمایش / پیش بینی فروش بالای فیلم رضا عطاران
  پاسخ کارگردان فیلم «دلبری» به ادعای فریبا شاهسون
  اگر به عربده‌کشی‌های متحجران در رسانه ملی معترضید، رای بدهید
  مهتاب کرامتی: اگر آینده کشور برای‌مان مهم است در انتخابات شرکت کنیم
  انتقاد سینایی از خرج پول‌های میلیونی برای برخی اسامی
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© 1388
info@cin.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار